Dieta wegańska: Co można jeść na keto?

Dieta wegańska: Co można jeść na keto?

Co można jeść na wegańskiej diecie keto? Czy jest to w ogóle możliwe? Dieta keto i wegańska dieta to najbardziej restrykcyjne wzorce żywieniowe. Czy da się je połączyć razem? Istnieje bardzo dużo powodów, dla których ludzie decydują się na przestrzeganie diety keto. Ograniczenie węglowodanów kojarzy nam się z szybką utratą wagi, poprawą metabolizmu i dłuższym życiem. Osoby, które są na diecie wegańskiej i pragną rozpocząć przygodę z wegańską dietą keto, spotykają się z małym problemem. Mianowicie dieta ketonowa składa się prawie wyłącznie z produktów pochodzenia zwierzęcego i zdecydowanie zaleca unikanie większości owoców i warzyw. Dlatego jeśli jesteś weganinem, wspomniany sposób żywienia może brzmieć dla ciebie jak absurd. Przestrzeganie wegańskiej diety keto to ogromne wyzwanie. Wymaga sporo planowania i przygotowań. Konieczne tutaj będzie wyjście ze strefy komfortu i próbowanie nowych potraw. Wiele osób na takiej diecie wspomaga się suplementami diety i wegańskimi proszkami białkowymi.

Wegańska dieta keto

Czym jest wegańska dieta keto?

Wegańska dieta keto to nic innego jak spożywanie roślin z bardzo niską ilością węglowodanów. Keto przepisy skupiają się na stosunku mikroskładników odżywczych, natomiast dieta wegańska bardziej skupia się na rodzajach żywności, które można spożywać. Roślinna diety wyklucza wszystko, co jest związane ze zwierzętami, czyli mięso, produkty pochodzenia zwierzęcego i inne, które mogły mieć wpływ na ich szkodę. Oznacza to również brak nabiału, jajek czy miodu. Weganie wybierają często produkty oznaczone jako przyjazne weganom. Aby stworzyć wegańską dietę keto, należy najpierw wybrać produkty wegańskie, a następnie, trzymać się zalecanej porcji mikroskładników. Dieta keto to spożywanie w 75% tłuszczu pokarmowego, 15-20% białka i 10% węglowodanów.

Cel wegańskiej diety keto

Wegańska dieta keto ma na celu osiągnięcie stanu ketozy, przy jednoczesnym wykluczeniu produktów pochodzenia zwierzęcego. Stan ketozy oznacza taki stan metaboliczny, w którym organizm wyczerpuje swój zapas glukozy i zaczyna spalać tłuszcz. Niski poziom glukozy w krwi powoduje spadek produkcji insuliny — ketony stają się głównym źródłem energii dla człowieka. Ketony to nic innego jak związki tłuszczowe, które służą do zasilania mięśni i innych tkanek. Osiągnięcie stałego stanu keto jest trudne, ponieważ wymaga stałego monitorowania spożycia węglowodanów. Tutaj z pomocą przychodzą aplikacje do liczenia kalorii i mikroskładników.

Jakie są korzyści z przejścia na wegańską dietę keto?

Dieta keto to bardzo popularna dieta, ponieważ powoduje bardzo szybką utratę zbędnych kilogramów. Wiele osób, które marzą o szczupłej sylwetce, podejmuje się tego wyzwania. Według badań, diety ketogeniczne mają pozytywny wpływ na mikrobiom jelitowy i kontrolę apetytu. Ponadto zmniejszają szansę na wystąpienie chorób przewlekłych, cukrzycy typu 2, niektórych rodzajów raka. Niektórzy lekarze uważają, że przestrzeganie tej diety pomaga w zwalczaniu zaburzeń psychicznych. Dieta wegańska to również bardzo popularny sposób odżywiania się. Jest przyjazna dla środowiska, propaguje ratowanie życia i sprzeciw dla okrucieństwa. Weganie są mniej narażeni na wystąpienie u nich różnych typów raka, są chronieni przed problemami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą typu 2. Połączenie tych dwóch diet pozytywnie wpływa na stan zdrowia i samopoczucie człowieka. Wegańska dieta keto jest mało popularna ze względu na trudność w jej utrzymaniu, natomiast ma ogromny potencjał.

Co można jeść?

Co można jeść na keto wegańskiej diecie? - migdały.

Jeśli zdecydujesz się na wegańską dietę keto, szukaj różnych rodzajów orzechów, nasion, olejów, tłuszczów roślinnych. Przykładowo możesz spożywać oliwę z oliwek, olej kokosowy, awokado, migdały, orzechy brazylijskie czy inne. Uważaj na ilość białka w swojej diecie, mieszaj i dopasowuj różne produkty, aby uzyskać dobrą różnorodność aminokwasów. Możesz również kupować zamienniki mięsa i nabiału, ale koniecznie pilnuj swojego stosunku makroskładników.