Napoje dla sportowców — jaki mają wpływ na organizm człowieka?

Napoje dla sportowców — jaki mają wpływ na organizm człowieka?

Napoje dla sportowców to konkurencyjna branża. Świadczy o tym bardzo szybko rozwijająca się różnorodność produktów. Popyt na napoje sportowe jest ogromny. Pomimo tego, że konsument ma do wyboru różnego typu napoje sportowe, to ich skład niewiele się różni. Produkowane są z myślą o osobach, które aktywnie spędzają czas, niemniej jednak są spożywane przez ogół, jako alternatywa dla innych napojów.

Zawartość węglowodanów w napojach dla sportowców

Producenci wprowadzają różne ilości węglowodanów do swoich produktów. Najczęściej napoje sportowe zawierają około 6-8% węglowodanów. Najczęstszym ich typem jest glukoza, fruktoza, polimer glukozy lub sacharoza. Coraz częściej wykorzystuje się polimer glukozy, ponieważ pozwala dostarczyć większą ilość węglowodanów bez związanego z tym wzrostu stężenia cząstek rozpuszczonych w płynie. Podczas projektowania napojów dla sportowców, producenci próbują sprostać wymaganiom klientów, czyli starają się zapewnić odpowiednią ilość węglowodanów i nadać produktowi dobry smak.

Napoje dla sportowców

Co to jest napój izotoniczny i jak uzupełnić elektrolity?

Napoje izotoniczne nieraz są nazywane elektrolitami do picia. Zawierają elektrolity, czyli niewielkie ilości sodu, potasu i chlorku, które mają na celu poprawę smaku i utrzymanie równowagi elektrolitów w organizmie. Dodatek elektrolitów wpływa na osmolalność napoju, czyli stężenie substancji rozpuszczonej w roztworze. Z tego wynika, że napoje sportowe powodują szybsze wchłanianie się płynów i ich zawartości. Ponadto chronią organizm przed odwodnieniem, dostarczają węglowodanów i uzupełniają elektrolity, które traci się podczas uprawiania sportu. Elektrolity pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Tracimy je podczas wzmożonej aktywności fizycznej, dlatego bardzo ważne jest ich uzupełnianie za pomocą napojów izotonicznych.

Zalety stosowania napojów dla sportowców

Spożywanie płynów przed i w trakcie wysiłku minimalizuje szkodliwy wpływ odwodnienia na dynamikę układu krążenia, regulację temperatury ciała i wydolność fizyczną. Wiele badań skupiała się nad tym, czy napoje sportowe są lepsze od czystej wody. W pewnych warunkach napoje dla sportowców przynoszą ogromne korzyści, wpływa pozytywnie na wydajność. Dotyczy to jednak sytuacji, w których osoba ma niski poziom węglowodanów w organizmie, wykonuje wymagające lub długie ćwiczenia. Jeśli twój trening trwa krótko i nie jest wymagający, to bez problemu możesz pić samą wodę. Największą zaletą napojów dla sportowców je to, że zwiększają one spożycie płynów. Jest to bardzo ważne przy uprawianiu sportu. Niestety wiele osób zapomina o odpowiednim nawodnieniu organizmu, co może doprowadzić do omdlenia, zmniejszenia przepływu śliny (zwiększa to ryzyko erozji zębów), czy zgonu.

Co wpływa na częstość dobrowolnego spożywania płynów?

Na ilość i częstość dobrowolnego spożywania płynów, w tym napojów sportowych, wpływają takie cechy produktu, jak smak, temperatura, aromat, wygląd czy inne wrażenia. Prawdopodobieństwo wybrania chłodnego napoju sportowego o przyjemnym smaku jest większe niż wody. Często na wybór ma również wpływ aktualna moda i rozpoznawalność marki. Napoje izotoniczne często są reklamowane przez znanych celebrytów ze świata sportu. To pomaga nam przy dokonywaniu zakupowego wyboru.

Napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne — dla kogo są przeznaczone?

Napoje izotoniczne przeznaczone są dla osób, które uprawiają sport. Zanim wybierzemy napój sportowy, powinniśmy sprawdzić jego skład, zawartość elektrolitów i węglowodanów. Jeśli nie zamierzamy ćwiczyć, to zastanówmy się, czy tego potrzebujemy. Napoje dla sportowców oprócz elektrolitów i dobrego smaku, dostarczają nam również pewną ilość kalorii. Osoby, które walczą z nadwagą i nie wykonują długich i intensywnych treningów, powinny monitorować ilość spożywanych napojów sportowych.