Kickboxing – ćwicz ciało oraz umysł!

Kickboxing – ćwicz ciało oraz umysł!

Coraz popularniejszą dyscypliną sportową w ciągu kilku ostatnich lat stał się kickboxing. Nawet w Polsce moda na ten sport zdaje się nie przestawać rosnąć. Poznaj zatem z jak sport ten wpływa na nasze ciało oraz umysł. Zapraszamy do dalszej lektury!

Jak kickboxing wpływa na psychikę?

Kickboxing posiada wiele korzyści związanych z działaniem naszego umysłu. Po pierwsze sport ten pomaga w regulacji nastroju - pozwala uwolnić rosnącą presję wywołaną przez stres z pomocą wysiłku fizycznego. Dynamiczne ruchy i uderzenia zwiększają produkcję endorfin, które odpowiadają za poczucie szczęścia w naszym organizmie. Wspomaga to także redukcję stresu i zbudowanie odporności na czynniki wywołujące napięcie. Poczucie rozwoju umiejętności fizycznych i przechodzenie przez kolejne przeszkody w tym sporcie, a tym bardziej wygrana z przeciwnikiem, wpływają na wzrost pewności siebie, która jest ważna cechą we współczesnym świecie.  Wspomniany rozwój wymaga także motywacji, która jest udoskonalana w trakcie treningów. Sport ten zadziała także na korzyść dla naszej koncentracji, pamięci oraz refleksie, które są ważnym składnikiem treningu.

kickboxing
kickboxing

Trening cardio czy siłowy?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy kickboxing jest treningiem siłowym, czy cardio, odpowiadamy - należy on raczej do treningów kondycyjnych, tak jak większość sportów walki. Powstał nawet specjalny rodzaj treningu, który jeszcze bardziej koncentruje się na tym rodzaju ćwiczeń - chodzi mianowicie o tak zwany cardio kickboxing. Nie znaczy to jednak, że nie ma on wpływu na mięśnie. Warto jednak uzupełniać trening sztuki walki dodatkowymi ćwiczeniami skoncentrowanymi na rozbudowywaniu mięśni. Ta dyscyplina sportowa wpływa za to w dużym stopniu na poczucie równowagi i mobilność naszego ciała, co stanowi dużą zaletę tej aktywności ruchowej.