Dokucza ci migrena? Jak sobie z nią radzić?

Dokucza ci migrena? Jak sobie z nią radzić?

Opierając się na danych statystycznych, prawie 90% ludzi na świecie miewa od czasu do czasu migreny. Na tę przypadłość podatne są zwłaszcza kobiety - dolegliwość ta dotyka je trzy razy częściej. O tym jak zidentyfikować przyczyny bólów głowy, u jakiego lekarza szukać pomocy - piszemy poniżej.

Charakterystyka migrenowego bólu głowy

Ból głowy bywa różny. Czasem uaktywnia się powoli, czasem dopada nas nagle i… potrafi gnębić przez długi czas. Zazwyczaj narzekamy na ból napięciowy głowy, o ściskającym charakterze. Uskarżający mają wrażenie, że wokół głowy zaciska im się wtedy obręcz. Jest on następstwem przesilenia układu nerwowego nadmiarem bodźców. Jeżeli trapi nas migrena, już tak łatwo sobie z nią nie poradzimy. A to dlatego, że migrena to choroba naczyniowo-nerwowa, którą zalicza się do grupy samoistnych bólów głowy. U osoby cierpiącej na migrenę naczynia krwionośne “zasilające” mózg intensywnie się kurczą, a następnie rozkurczają. I tak w fazie skurczu, może się pojawić tzw. aura, której objawami mogą być mroczki lub błyski. W momencie rozkurczu, rozpoczyna się ból pulsujący, zwykle intensywny i trudny do poskromienia. Zlokalizowany po jednej stronie głowy, w obszarze oka lub skroni odznacza się światłowstrętem, mdłościami oraz znieczuleniem na zapachy. 

Ból głowy migrenowy

Bóle głowy są również częstym wynikiem chorób ogólnoustrojowych, jak też wewnątrzczaszkowych. W żadnym wypadku nie powinniśmy tego lekceważyć, ponieważ mogą być sygnałem udaru mózgu,  krwotoku, guzów. Przyczynami ogólnoustrojowymi mogą być niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze a nawet niedoczynność tarczycy. Zaniepokoić nas powinna także migrena z innymi objawami neurologicznymi, zmiana intensywności dotychczasowego bólu głowy, współistnienie gorączki lub utrata masy ciała. Napady migrenowe po 50 roku życia również warto sprawdzić, ponieważ mogą być one wynikiem powstania guzów, krwiaków, a nawet zapalenia mózgu. 

Czy migrenę da się leczyć?

Przyczyn bólów migrenowych może być wiele. Odwodnienie, pominięcie posiłku, przewlekły stres, głośne dźwięki, kofeina, alkohol, a nawet czynniki dietetyczne. Te i inne objawy mogą być podłożem migreny, lecz nie przesądzają o zidentyfikowaniu choroby. Jak to bywa w przypadku każdej choroby, lepiej jej zapobiegać niż leczyć. Aby znaleźć przyczynę bólu głowy warto zasięgnąć porady neurochirurga. Powinniśmy skonsultować z nim każdy rodzaj bólu, a już zwłaszcza ten o charakterze uderzeniowym, który pojawia się pierwszy raz, znikąd. Dobry neurochirurg na pewno pomoże znaleźć przyczynę lub może skieruje Cię do neurologa, jeśli będzie taka potrzeba.