Jakie witaminy brać na co dzień?

Jakie witaminy brać na co dzień?

Witaminy obecne w organizmie ludzkim odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich naszych komórek i tkanek. Organizm nie wytwarza ich samodzielnie, więc konieczne jest dostarczenie prawidłowej ilości witamin każdego dnia. Dowiedz się, jakie witaminy brać na co dzień i z czego wynika ich niedobór.

Podział witamin i cechy ich przyswajania

Kiedy zastanawiamy się, jakie witaminy brać na co dzień warto pamiętać o tym, że dzielimy je na dwie grupy. Pierwsza z nich rozpuszcza się w wodzie. Sposób ich przyswajania jest łatwiejszy, jednak również łatwo można je wydalić z organizmu poprzez mocz i pot. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach cechują się słabszym wchłanianiem, lecz są magazynowane przez ludzki organizm. Jest to bardzo istotną informacją przy opracowaniu zdrowej diety bogatej w witaminy.

jakie witaminy brać na co dzień

Jakie witaminy brać na co dzień?

Do zapewnienia dobrego samopoczucia i funkcjonowania ludzkiego organizmu potrzebne będą niewielkie ilości witamin dostarczonych wraz z pożywieniem. Na myśl przychodzi pytanie, jakie witaminy brać na co dzień? Najlepiej wszystkie. Prawidłowo zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia dostarcza odpowiednią ilość wszystkich witamin, więc nie musisz przejmować się dodatkową suplementacją. Taka potrzeba zachodzi w przypadku występowania niedoborów stwierdzonych przez lekarza. Wówczas dietę należy wzbogacić o zalecone i konkretne suplementy. Światowa Organizacja Zdrowia mówi o spożywaniu 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Taka ilość witamin w pożywieniu w pełni pokrywa zapotrzebowanie organizmu przeciętnej zdrowej osoby.

W każdej zdrowej diecie powinny znaleźć się witaminy na co dzień. Możemy dostarczyć je za pomocą odpowiedniej ilości zdrowego pożywienia. W planowaniu zdrowej diety należy zwrócić szczególną uwagę na sposób wchłaniania się witamin z poszczególnych grup. Dzielą się one na rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach. Grupa witamin rozpuszczalnych w wodzie jest szybciej i łatwiej przyswajalna. Niestety taka sama zależność dotyczy ich wydalania z organizmu. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach cechują się gorszym wchłanianiem, lecz organizm jest w stanie je magazynować. Zdrowy tryb życia i bogata dieta zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Najbardziej uniwersalnym przepisem na to, jak dostarczyć do organizmu witaminy na co dzień, to dawka 5 porcji owoców i warzyw dziennie.