Dieta dla anemików – jak odżywiać się przy niedokrwistości

Dieta dla anemików – jak odżywiać się przy niedokrwistości

Anemia to schorzenie, które występuje w momencie, w którym poziom hemoglobiny oraz erytrocytów znajduje się poniżej normy. U kobiet niedokrwistość występuje, gdy poziom hemoglobiny jest niższy niż 12 g/dl, natomiast u mężczyzn 13,5 g/dl. Sprawdźcie, jakie są objawy anemii, a także jak powinna wyglądać dieta dla anemików, która złagodzi lub wyeliminuje całkowicie męczące dolegliwości. Serdecznie zapraszamy!

Jakie są objawy anemii?

Objawy anemii często mogą być mylone ze zmęczeniem. Należą do nich bowiem: brak energii, zawroty głowy, niskie ciśnienie czy trudności w koncentracji. Niedokrwistość objawia się również bladością, bólami zamostkowymi czy omdleniami. Możemy zauważyć również pogorszenie kondycji włosów, paznokci, a także częste skurcze mięśni, bezsenność czy silne odczuwanie zimna. Początkowo możemy nie zauważyć tych objawów, dlatego jeśli zaobserwujemy, że coś złego dzieje się z naszym organizmem, powinniśmy jak najszybciej udać się na badania oraz na konsultacje do lekarza, który zaproponuje nam odpowiednią dietę dla anemików. Zalecane jest, aby wykonywać takie badania również profilaktycznie, a nie tylko w momencie pogorszenia stanu zdrowia czy samopoczucia.

Dieta dla anemików powinna zawierać produkty bogate w żelazo

Dieta dla anemików - po jakie produkty należy sięgać?

Dieta dla anemików powinna być przede wszystkim bogata w produkty, zawierające duże ilości żelaza. Produkty, po które sięgamy powinny być źródłem zarówno żelaza pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Jeśli chcemy złagodzić męczące dolegliwości powinniśmy często spożywać: mięso oraz podroby mięsne, ryby, warzywa, owoce, jaja, produkty zbożowe, a także nasiona oraz orzechy. Cennym składnikiem, który pomaga w leczeniu anemii jest także pokrzywa.