Amazfit – jak ulepszyć swoją sprawność z pomocą zegarka?

Amazfit – jak ulepszyć swoją sprawność z pomocą zegarka?

W związku z dostępnością urządzeń, które analizują gromadzone dane biometryczne, takie jak zegarek Amazfit, powstaje pytanie, na czym w ogóle polega biometria i w jaki sposób możemy jeszcze lepiej uprawiać aktywność fizyczną w dobie nowych technologii w zasięgu dłoni. Zapraszamy gorąco do lektury tego wpisu!

Czym są dane biometryczne?

Termin biometria wywodzi się od greckich słów "bio", które oznacza życie i "metric", które oznacza mierzyć. Termin ten oznacza pomiar i analizę statystyczną unikalnych cech fizycznych i behawioralnych ludzi. Technologia ta jest wykorzystywana głównie do identyfikacji osób, np. z pomocą odcisku palca lub wyglądu tęczówki oka. Znaczenie „danych biometrycznych” w odniesieniu do sportu ma nieco węższe znaczenie niż definicja przywołana wcześniej - w sporcie definiuje się „biometrię” jako „naukę o mierzeniu i analizowaniu danych zebranych z organizmu, takich jak tętno lub poziom hormonów”. Takie dane biometryczne są „używane”. w sporcie, aby zidentyfikować silne i słabe punkty zawodnika, oszacować ryzyko kontuzji lub innych przypadłości oraz wspomagają utworzenie jak najbardziej efektywnego, indywidualnie opracowanego treningu. Pomocne są w tym urządzenia gromadzące takie dane, takie jak na przykład zegarek Amazfit.

Jak umiejętnie wykorzystać dane biometryczne w sporcie?

Podstawowym dobrodziejstwem takich gadżetów jak Amazfit, jest to, że technologię monitorującą pracę naszego organizmu mamy w zasięgu ręki. Wcześniej dane biometryczne dla sportowców musiały być zbierane z pomocą specjalisty i wielu diod podłączonych do sportowca. Warto więc wiedzieć w jaki sposób monitorować swój organizm na własną rękę. Zależnie od tego, jaki jest cel naszego treningu, powinniśmy skupić się na określonych danych. Przykładem niech będzie trening cardio - w jego przypadku najbardziej istotnym punktem odniesienia dla określenia skuteczności treningów jest praca serca. Mierząc tętno z pomocą urządzenia do pomiaru danych, możemy uskutecznić trening, wiedząc, kiedy wchodzimy w fazę treningu beztlenowego, który jest najefektywniejszą formą treningu dla organizmu. Możliwości jest o wiele więcej, które sam możesz odkryć!