Suplementy – ważny dodatek zdrowego trybu życia

Rozpoczynając przygodę z regularnym wysiłkiem fizycznym jesteśmy zobowiązani do przestrzegania pewnych zasad, zachowań, nawyków żywieniowych. Pierwsze miesiące to czas gdy nasz organizm odbiera szereg bodźców dotąd mu nieznanych, zaczynamy rozwijać nasz centralny układ nerwowy, powstają połączenia między mózgiem a mięśniami. Okres ten często w żargonie ćwiczących nazywamy Newbie Gains, czas gdzie mięśnie rosną najszybciej i niekiedy możliwa jest rekompozycja tj. spalanie tłuszczu i przybieranie mięśni jednocześnie. Sprawdź jakie suplementy warto stosować w tym okresie.  

Kiedy suplementy pomogą najbardziej ?

Suplementy jako wsparcie
Okazuje się jednak że o ile w początkowej fazie jesteśmy w stanie spalać tłuszcz bądź budować masę mięśniową łatwo i szybko dojdziemy do momentu w którym nasze ciało zaczyna wyhamowywać rozbudowę. Bodźce które otrzymujemy są znane dla naszego mózgu nauczyliśmy się na nie reagować - kolejny trening to nic innego jak powtórka. To czas kiedy suplement może zmienić reguły gry. Na organizm możemy zadziałać dwutorowo stosując suplementację witaminową. Wprowadzać organizm w stan pobudzenia, bądź dostarczać brakujących nam makroskładników.      

Suplementy na dostarczanie makroskładników

Pamiętajmy że najważniejsze jest odżywianie. Zależnie od celu utrzymywanie nadwyżki kalorycznej w okresie rozbudowy mięśni lub ujemnego bilansu w czasie redukcji. Suplementy mają dostarczyć nam odpowiednich makroskładników: białka, węglowodanów, tłuszczów. Osoby o szybkiej przemianie materii zwani ektomorfikami docenią odżywkę gainer lub białkową. Często zdarza się że aby “rosnąć” osoby o tym typie sylwetki muszą pochłaniać ilości kalorii rzędu: 4 - 5 tysięcy kilokalorii. Dzieląc taką podaż nawet na kilka posiłków zjedzenie 280 gramów białka dziennie bądź 500 gram ryżu nie jest łatwe. Zastąpienie kostki twarogu czy jajecznicy odżywką w płynie będzie znacznym komfortem gdyż dostarczymy ten sam profil białkowy w znacznie przystępniejszej dla żołądka formie. Podobnie jest z gainerem ta odżywka pozwoli dostarczyć nad dużej dawki kalorii z węglowodanów nie rozpychając zbytnio żołądka bez narażania się na dyskomfort. Pamiętajmy że z definicji suplementy to składniki które wspierają naszą dobrze zbilansowaną dietę. Nadmierne spożywanie dawek któregokolwiek z nich często będzie marnotrawstwem pieniędzy. Wybierzmy rozważnie te suplementy które pomogą nam pójść o krok dalej na treningach i dać impuls dla naszego organizmu że ten może jeszcze więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *