Suplementy na stawy – lepiej zapobiegać niż leczyć

Suplementy na stawy – lepiej zapobiegać niż leczyć

Stawy to bardzo newralgiczna sfera, która wymaga od nas większej uwagi i troski. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy osobami czynnie uprawiającymi sport, powinniśmy mieć się na baczności, by nie dopuścić do ich zbytniego przeciążenia jako, że schorzenia stawów to nie przelewki! Ich leczenie może trwać lata i najczęściej do samego końca uniemożliwia przeprowadzenie treningu. Taka sytuacja raczej wyklucza szybką realizację planu, jakim jest redukcja bądź masa, o karierze sportowej nie wspominając…   By chronić swoje stawy, musimy się przedsięwziąć kilku podstawowych kroków oraz wprowadzić stosowną suplementację tak, aby przede wszystkim zapobiegać rozwojowi schorzeń, zamiast je później leczyć. Na szczęście, obecny rynek nie może się poskarżyć na brak takowego asortymentu, co niejako dowodzi, że problem bolesności stawów jest problemem powszechnym i dotyka coraz większy odsetek osób. A to już martwiące...  

Na drodze ku zdrowym stawom

Aby nie potęgować ryzyka rozwoju ewentualnych kontuzji, warto abyśmy zawsze stosowali się do pewnych stałych wytycznych, które przedstawiam poniżej. W połączeniu z suplementacją będą strzałem w dziesiątkę!  

#1 Nie zapominaj o rozgrzewce

Rozgrzewka to kluczowy element każdego treningu. Nie możemy tak po prostu podejść do ćwiczeń bez wcześniejszego rozgrzania mięśni i stawów. Podobna sytuacji grozi kontuzją i rzutuje na kondycję tych drugich. Rozgrzewka nie tylko zwiększy wytrzymałość naszych mięśni, co przygotuje układ krążenia do nadchodzącego wysiłku i wspomoże stabilizację ruchu wykonywanego w trakcie ćwiczeń.  

#2 Miarkuj ciężar

Zapewne każdorazowo przed wejściem do strefy ciężarów rozpierają cię siła i energia. Masz wtedy ochotę od razu sięgnąć po największe obciążenie! Wiesz, że dasz radę! Niestety, nawet jeśli to prawda, nie jest to dobre rozwiązanie dla naszych stawów, które zwyczajnie cierpią… Ciężar zwiększajmy zatem stopniowo, zaczynając od najlżejszego, by wraz z kolejnymi seriami te wartości podnosić.  

#3 Rozciągaj się

Nie tylko rozgrzewka stanowi nieodłączny element każdego treningu. Stretching, czyli rozciąganie, również jest ważną częścią i nie należy o niej zapominać. Dobrze rozciągnięte i elastyczne mięśnie pozwolą na większy zakres ruchu naszych stawów, dbając o ich formę i zdrowie!  

#4 Nie tak raptownie!

Trening to z pewnością rzecz dobra, jednak wysiłek dzień po dniu to już przesada. Nasze ciało (a także umysł!) potrzebuje bowiem czasu na odpoczynek i regenerację. W przeciwnym razie, doprowadzamy do przeciążenia organizmu, a w tym i naszych bezcennych stawów. Co więcej, codzienny trening wcale nie przysporzy nam mięśni rodem z okładki magazynu dla kulturystów, a co najwyżej… kontuzji i przemęczenia!
suplementy na stawy

Suplementy na stawy przy intensywnym treningu

Najbardziej cenionymi  środkami na stawy są te, które zawierają w swym składzie przynajmniej dwie spośród niżej wymienionych substancji. Im jest ich więcej w preparacie, tym większa jego skuteczność. Zwłaszcza, jeśli intensywnie trenujemy. Najskuteczniejsze suplementy na stawy:
  • Kolagen >> pozwala wzmocnić strukturę stawową, ochraniając nasze stawy. Jego stężenie w organizmie maleje wraz z wiekiem, dlatego jego suplementację zaleca się w szczególności osobom starszym. Ze względu na unikalny profil aminokwasowy kolagenu, nie sposób go zastąpić innymi źródłami białka;
  • Glukozamina >> będąca składnikiem mazi stawowej, glukozamina zmniejsza bolesność stawów oraz pozwala na odbudowę chrząstki stawowej;
  • Witamina C >> doskonała w mroźne dni jako wsparcie układu immunologicznego, witamina C  dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu w organizmie, a także ochrania nasze stawy przed szkodliwym wpływem wolnych rodników;
  • Omega 3 >> czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, mają korzystny wpływ na produkcję kolagenu, zapobiegają stanom zapalnym oraz działają profilaktycznie względem ewentualnych zwyrodnień;
  • Kwas hialuronowy >> działa cuda nie tylko w dziedzinie kosmetyki i kosmetologii! Kwas hialuronowy to podstawowy składnik mazi stawowej. Odpowiada za lepkość i jest źródłem “smarowidła” występującego na powierzchniach stawowych.
Reasumując, stawy to coś, o czym zwykle zapominamy, koncentrując się na takich aspektach, jak trening czy suplementacja w cyklach treningowych. Przypominamy sobie o nich najczęściej wtedy, gdy jest już za późno na profilaktykę i doskwiera nam ból, który wymaga leczenia. To duży błąd! Prościej jest zapobiegać. Mamy jednak nadzieję, że wraz z niniejszym tekstem, wzrośnie świadomość wśród odbiorców, którzy skorzystają z naszych dobrych rad i odtąd zapomną raz na zawsze… o bólu w kolanach!