Obliczenie bmi – czy wskaźnik ten jest wiarygodny?

BMI to wskaźnik, który wyznacza stosunek masy ciała do wzrostu danego człowieka. Obliczenie bmi jest bardzo proste i szybko daje nam obraz, czy nasza waga jest prawidłowa, czy też nie. Czy jednak warto bezgranicznie ufać temu wskaźnikowi?

Jak obliczyć swoje bmi?

Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, obliczenie Obliczenie bmi może być sygnałem, aby zmienić swoją dietę i tryb życiabmi jest bardzo łatwe. Wystarczy podzielić naszą masę ciała wyrażoną w kilogramach przez wzrost podany w metrach i podniesiony do potęgi drugiej. W Internecie możemy znaleźć wiele kalkulatorów i aplikacji, dzięki którym szybko wyliczymy nasz wskaźnik bmi.

 

Obliczenie bmi - jakie posiada wady?

Obliczenie bmi oprócz zalet, posiada również wady - przekonaj się jakie! Obliczenie bmi może dać nam sygnał do tego, aby zmienić coś w naszej diecie i stylu życia. Jednak nie warto ufać mu w 100%, bowiem nie uwzględnia on wszystkich danych, które są potrzebne do tego, aby prawidłowo określić, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Przy obliczaniu tego wskaźnika nie bierzemy pod uwagę proporcji poszczególnych tkanek w ciele, przez co bardzo często możemy otrzymać błędne wyniki. Przykładem może być osoba, która jest bardzo wysportowana i umięśniona, przez co jej ogólna masa ciała jest większa. Taka osoba przy obliczaniu bmi może otrzymać wynik, wskazujący na nadwagę lub otyłość, choć w rzeczywistości tak nie jest. Innym czynnikiem, który nie jest brany pod uwagę jest wiek człowieka, który jest bardzo istotny. Z wiekiem bowiem zmienia się procentowa zawartość tkanek w organizmie. To tylko kilka czynników, które nie są, a powinny być uwzględniane, jeśli chcemy dokładnie sprawdzić czy mamy prawidłową masę ciała. Pamiętajmy, że obliczając wskaźnik bmi należy zachować dystans i zdrowy rozsądek, gdyż nie wszystkie pomiary będą prawidłowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *